Αναζήτηση

Νέα- Ανακοινώσεις
πιστοποιητικά υγείας PDF Εκτύπωση E-mail
Παρασκευή, 05 Απρίλιος 2013 12:19

Δελτίο Τύπου του Υπουργού Υγείας για χορήγηση πιστοποιητικών υγείας μαθητών-τριών για το σχολικό έτος 2013-2014

Γραφείο Τύπου Υπουργού Αθήνα, 27 Μαρτίου 2013

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο Υπουργός Υγείας, κ. Ανδρέας Θ. Λυκουρέντζος, με επείγουσα εγκύκλιό του προς τις Υγειονομικές Περιφέρειες της χώρας, προωθεί την διευκόλυνση των διαδικασιών χορήγησης πιστοποιητικών Υγείας για την εγγραφή των μαθητών στις δομές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2013-2014.

Στο πλαίσιο αυτό συγκροτούνται άμεσα, με ευθύνη των διοικητών των Υ.Πε, κλιμάκια Ιατρών με ειδικότητες Οδοντιάτρων, Καρδιολόγων, Οφθαλμιάτρων και κατά περίπτωση Παιδιάτρων, που θα εξυπηρετούν τους προσερχόμενους γονείς, με κατάλληλο προγραμματισμό, στα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων, καθώς και στα κέντρα υγείας.

Ως περίοδος εξυπηρέτησης των οικογενειών και των μαθητών-τριών ορίζονται οι μήνες Απρίλιος-Ιούνιος και Σεπτέμβριος-Οκτώβριος 2013. Σημειώνεται ότι και η διοίκηση του Ε.Ο.Π.Υ.Υ θα μεριμνήσει για τη συγκρότηση κλιμακίων ιατρών αναλόγων ειδικοτήτων, στις Νομαρχιακές και Τοπικές Μονάδες Υγείας (πρώην ΙΚΑ), καθώς και τις υπηρεσίες υγείας του Οργανισμού που λειτουργούν στα Υποκαταστήματα και Παραρτήματα του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Σε περιπτώσεις όπου δεν είναι δυνατή η συγκρότηση των ανωτέρω κλιμακίων ή απουσιάζει κάποια ειδικότητα ιατρού, μπορούν οι μαθητές να εξυπηρετούνται από το δίκτυο των συμβεβλημένων ιατρών του Ε.Ο.Π.Υ.Υ. Λαμβάνοντας μάλιστα υπόψιν την κατά περιόδους εκδήλωση ενδιαφέροντος για την δωρεάν χορήγηση Πιστοποιητικών Υγείας από ιδιώτες ιατρούς οι οποίοι παρέχουν τις υπηρεσίες τους σε δυσπρόσιτες νησιωτικές και αγροτικές περιοχές της χώρας, αποφασίστηκε οι Διοικήσεις των Ιατρικών Συλλόγων σε όλη την Επικράτεια, με τον συντονισμό της Διοίκησης του Πανελληνίου Ιατρικού Συλλόγου, να μεριμνήσουν για την ανάπτυξη Δικτύου Ιδιωτών Ιατρών (Δ.Ι.Ι) σε εθελοντικό επίπεδο. Ως περίοδος εξυπηρέτησης των οικογενειών και των μαθητών-τριών από το Δίκτυο Ιδιωτών Ιατρών ορίστηκε η περίοδος Απρίλιος-Οκτώβριος 2013.

Η εν λόγω ενέργεια αποσκοπεί στην συνέχιση και προπαντός ενίσχυση της ανάλογης πρότυπης διαδικασίας του περασμένου έτους, με στόχο την απλοποίηση έκδοσης ενός ενιαίου πιστοποιητικού για τους μαθητές, διευκολύνοντας τους οικονομικά ασθενέστερους γονείς και αποσυμφορώντας τις υπηρεσίες Υγείας

Διάλεξη της Διευθύντριας Ε. Καλογεράκη PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 20 Φεβρουάριος 2013 22:07

Διάλεξη της Διευθύντριας του 1ου Δημ. Βριλησσίων Ευαγγελίας Καλογεράκη με θέμα "Σκέψεις για την παιδεία του μέλλοντος"

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Στα πλαίσια των διαλέξεων του Ανοιχτού Πανεπιστημίου σας προσκαλούμε στη διάλεξη της Ευαγγελίας Καλογεράκη, Διευθύντριας του 1ου Δημ. Σχολείου Βριλησσίων με θέμα: "Σκέψεις για την παιδεία του μέλλοντος".

Η ομιλία θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2013 και ώρα 7:00 μ.μ. στο πάρκο Μ.Θεοδωράκης (Πρώην ΤΥΠΕΤ) αίθουσα Ν.Εγγονόπουλος (Πλαταιών και Μπακογιάννη - Βριλήσσια)

Τελευταία Ενημέρωση ( Τετάρτη, 20 Φεβρουάριος 2013 22:14 )

Συγκεντρωση Τροφίμων στο ενοριακό φιλόπτωχο PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 20 Φεβρουάριος 2013 22:00

Συγκέντρωση και Παράδοση Τροφίμων από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Βριλησσίων στο Φιλόπτωχο Ταμείο του Ιερού Ναού της

Αναλήψεως Βριλησσίων

Το σχολείο μας αφού συγκέντρωσε τρόφιμα για τους συμπολίτες μας που τα έχουν ανάγκη τα παρέδωσε στο ενοριακό φιλόπτωχο ταμείο της ενορίας μας (Ιερός ναός Αναλήψεως Βριλησσίων)

Τελευταία Ενημέρωση ( Τετάρτη, 20 Φεβρουάριος 2013 22:11 )

Συγκέντρωση Τροφίμων στο Κοινωνικό παντοπωλείο PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 14 Φεβρουάριος 2013 14:33

Συγκέντρωση και παράδοση τροφίμων από το 1ο Δημοτικό Σχολείο Βριλησσίων στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου

Βριλησσίων

Το σχολείο μας αφού συγκέντρωσε τρόφιμα για τους συμπολίτες μας που τα έχουν ανάγκη τα παρέδωσε εκτός από το ενοριακό φιλόπτωχο ταμείο της ενορίας μας (Ιερός ναός Αναλήψεως Βριλησσίων) και στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Βριλησσίων.

Τελευταία Ενημέρωση ( Τετάρτη, 20 Φεβρουάριος 2013 22:11 )

joomla templateinternet security reviews

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Καιρός

Συνδεδεμένοι Χρήστες

Έχουμε 8 επισκέπτες συνδεδεμένους

Δημοσκόπηση

Σας άρεσε το νεό μας site

Επιμέλεια Ιστοσελίδας: Νικολάου Αμαλία

Copyright © 2020 1-dimvril. Με την επιφύλαξη παντός δικαιώματος.
Το Joomla! είναι Ελεύθερο Λογισμικό, που διατίθεται βάσει της Άδειας GNU/GPL..
University template joomla by internet security review